1 milyon ‘ticari’ araç ÖTV’siz yenilenecek

Bursa Ortak Hukuk Danışmanlığı

1 milyon ‘ticari’ araç ÖTV’siz yenilenecek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen maddeyle trafik yoğunluğu içinde önemli bir paya sahip olan, çok büyük bir kısmının model yılı ilerlemiş veya yıpranmış olan şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri ile ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ile tırların yenilenmesine yönelik düzenleme yapılıyor. Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Daire Başkanı Mehmet Arabacı, tasarıyla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) teşviki getirilerek yenilenmesi planlanan 82 bin taksi, 111 bin minibüs, 112 bin servis aracı, 33 bin otobüs, 13 bin kamyonet, 400 bin kamyon, 155 bin tır olmak üzere toplam 906 bin araç bulunduğunu bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün yaklaşık 13 saat süren görüşmeler sonrasında Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısının 25 maddesi daha kabul edildi.
Sahibi olduğu taşıtlarla ticari yolcu ve yük taşımacılığı yapanların, maliki oldukları taşıtla aynı cinsteki bir taşıtın bahse konu faaliyette kullanılması amacıyla, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilk iktisabı, Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde ÖTV’den istisna olacak. 
Tasarıyla çok büyük bir kısmının model yılı ilerlemiş veya yıpranmış ticari araçlar düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2019’a kadar ilk iktisabı ÖTV’den müstesna olacak.
Şehit yakınına özel
Düzenlemeden, ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar yararlanabilecek. Bu kapsamda, kendi şahsının veya şirketinin çalışanını veya yükünü taşıyanlar, bu taşıtların yenilenmesi amacıyla bu istisnadan yararlanamayacak. Yenilenmeye konu edilen taşıtın, istisnadan yararlanılan tarihten itibaren 2 tam yıl içerisinde satılması, devredilmesi veya sair suretle işletme aktifinden çıkarılması gerekecek. Aksi takdirde yeni alınan taşıta ilişkin zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler tahsil edilecek.
Taşıtın, ilk iktisap tarihinden itibaren 3 tam yıl geçmeden devri halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan; ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise bu düzenleme hükmünden yararlanandan ÖTV alınacak. 
Tasarıya, elektrikli ve hibrit araçları teşvik etmek amacıyla önergeyle madde eklendi. Buna göre, elektrikli ve hibrit araçların piyasaya kazandırılması ve Türkiye pazarında özendirilmesi amacıyla, bu araçların vergilendirilmesinde farklılaştırma adına vergi basamaklarında elektrikli motorlar için yeni bir alt birim açılıyor. 
Şehit eş veya çocukları, şehidin eş ve çocuğunun bulunmaması halinde ise anne veya babası, bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV ödemeksizin araç alabilecek. Aracın 5 yıl sonra satılması halinde bu vergi ödenmeyecek.
‘Bankalardan ucuz kredi bekliyoruz’
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ticari araçların yenilenmesi için ÖTV teşviki getiren düzenlemeden yararlanmak için bankalardan ucuz kredi beklediklerini belirtti. 
Araçların değişimi için 30 Haziran 2019’a kadar süre verilmesi ile otomobil fabrikalarının taleplere zamanında cevap  verebileceğini belirten Apaydın, şu bilgileri verdi:
“Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsleri ve  kanunun izin verdiği tüm ticari araçlar, bu kanun ile yenilenebilecektir. Araç yenileme süresinin uzun vadeye yayılması olumlu bir  karar oldu. Sürenin uzun tutulması ile aracını yenileyecek olan esnafımızın  sayısı en az yüzde 20-25 oranında bir artış gösterecektir. 
Piyasanın canlanması  için tüm bankalarımızın da ellerini taşın altına koyarak ticari araç sahiplerine  uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkanı sağlanması için harekete geçmelidirler. Ayrıca kredi ve kefalet kooperatiflerine daha çok plasman sağlanmalı ki esnafın kredi taleplerine cevap verilebilsin.”

1 milyon ‘ticari’ araç ÖTV’siz yenilenecek